KUKA KR 120 R2700 extra HA
Specifications
| Brand | KUKA |
| Model | KR 120 R2700 extra HA |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 120 kg |
| Reach | 2696 mm |
| Repeatability | 0.05 mm |
| Weight | 1104 kg |
The KUKA KR 120 R2700 extra HA robot is a 6-axis robot arm, it offers a 120 kg payload and 2696 mm of reach. The repeatability of the KUKA KR 120 R2700 extra HA robot is 0.05 mm and the robot weight is approximately 1104 kg.
Common applications of the KUKA KR 120 R2700 extra HA include: Additive Manufacturing, Assembly, Cutting, Dispensing, Drilling, Engraving, Finishing, Machining, Material Handling, Palletizing, Remote TCP.
The KUKA KR 120 R2700 extra HA is manufactured by2022世界杯南美区预选赛 .
Use thisrobot comparatorto find similar robots to the KUKA KR 120 R2700 extra HA.
Browse the full RoboDKlibrary.