KUKA KR 120 R2500 pro
Specifications
| Brand | KUKA |
| Model | KR 120 R2500 pro |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 120 kg |
| Reach | 2500 mm |
| Repeatability | 0.06 mm |
| Weight | 1049 kg |
The KUKA KR 120 R2500 pro robot is a 6-axis robot arm, it offers a 120 kg payload and 2500 mm of reach. The repeatability of the KUKA KR 120 R2500 pro robot is 0.06 mm and the robot weight is approximately 1049 kg.
Common applications of the KUKA KR 120 R2500 pro include: Additive Manufacturing, Assembly, Dispensing, Finishing, Material Handling, Palletizing, Remote TCP.
The KUKA KR 120 R2500 pro is manufactured by2022世界杯南美区预选赛 .
Use thisrobot comparatorto find similar robots to the KUKA KR 120 R2500 pro.
Browse the full RoboDKlibrary.