KUKA KR 120 R1800 nano
Specifications
| Brand | KUKA |
| Model | KR 120 R1800 nano |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 120 kg |
| Reach | 1803 mm |
| Repeatability | 0.06 mm |
| Weight | 684 kg |
的骨KA KR 120 R1800 nano robot is a 6-axis robot arm, it offers a 120 kg payload and 1803 mm of reach. The repeatability of the KUKA KR 120 R1800 nano robot is 0.06 mm and the robot weight is approximately 684 kg.
Common applications of the KUKA KR 120 R1800 nano include: Additive Manufacturing, Dispensing, Remote TCP.
的骨KA KR 120 R1800 nano is manufactured by2022世界杯南美区预选赛 .
Use thisrobot comparatorto find similar robots to the KUKA KR 120 R1800 nano.
Browse the full RoboDKlibrary.