KUKA KR 1000 titan
Specifications
| Brand | KUKA |
| Model | KR 1000 titan |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 1000公斤 |
| Reach | 3202 mm |
| Repeatability | 0.2 mm |
| Weight | 4690 kg |
The KUKA KR 1000 titan robot is a 6-axis robot arm, it offers a 1000 kg payload and 3202 mm of reach. The repeatability of the KUKA KR 1000 titan robot is 0.2 mm and the robot weight is approximately 4690 kg.
Common applications of the KUKA KR 1000 titan include: Additive Manufacturing, Assembly, Material Handling, Palletizing, Remote TCP.
The KUKA KR 1000 titan is manufactured by2022世界杯南美区预选赛 .
Use thisrobot comparatorto find similar robots to the KUKA KR 1000 titan.
Browse the full RoboDKlibrary.