KUKA KR 1000 L750 titan
Specifications
| Brand | KUKA |
| Model | KR 1000 L750 titan |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 750 kg |
| Reach | 3202 mm |
| Repeatability | 0.2 mm |
| Weight | 4740 kg |
The KUKA KR 1000 L750 titan robot is a 6-axis robot arm, it offers a 750 kg payload and 3202 mm of reach. The repeatability of the KUKA KR 1000 L750 titan robot is 0.2 mm and the robot weight is approximately 4740 kg.
Common applications of the KUKA KR 1000 L750 titan include: Additive Manufacturing, Assembly, Material Handling, Palletizing, Remote TCP.
The KUKA KR 1000 L750 titan is manufactured by2022世界杯南美区预选赛 .
Use thisrobot comparatorto find similar robots to the KUKA KR 1000 L750 titan.
Browse the full RoboDKlibrary.