KUKA KR 100-2 P
Specifications
| Brand | KUKA |
| Model | KR 100-2 P |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 100 kg |
| Reach | 3500 mm |
| Repeatability | 0.06 mm |
| Weight | 1245 kg |
The KUKA KR 100-2 P robot is a 6-axis robot arm, it offers a 100 kg payload and 3500 mm of reach. The repeatability of the KUKA KR 100-2 P robot is 0.06 mm and the robot weight is approximately 1245 kg.
Common applications of the KUKA KR 100-2 P include: Additive Manufacturing, Assembly, Dispensing, Finishing, Material Handling, Palletizing, Remote TCP.
The KUKA KR 100-2 P is manufactured by2022世界杯南美区预选赛 .
Use thisrobot comparatorto find similar robots to the KUKA KR 100-2 P.
Browse the full RoboDKlibrary.