ABB 8700 - 800/3.50 IRB
Specifications
| Brand | ABB |
| Model | IRB 8700-800/3.50 |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 800 kg |
| Reach | 3500 mm |
| Repeatability | 0.1 mm |
| Weight | 4525 kg |
The ABB IRB 8700-800/3.50 robot is a 6-axis robot arm, it offers a 800 kg payload and 3500 mm of reach. The repeatability of the ABB IRB 8700-800/3.50 robot is 0.1 mm and the robot weight is approximately 4525 kg.
Common applications of the ABB IRB 8700-800/3.50 include: Additive Manufacturing, Assembly, Dispensing, Finishing, Material Handling, Palletizing, Remote TCP.
The ABB IRB 8700-800/3.50 is manufactured by2022世界杯南美区预选赛 .
Use thisrobot comparatorto find similar robots to the ABB IRB 8700-800/3.50.
Browse the full RoboDKlibrary.