ABB IRB 7600-325/3.1
Specifications
| Brand | ABB |
| Model | IRB 7600 - 325/3.1 |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 325 kg |
| Reach | 3100 mm |
| Repeatability | 0.1 mm |
| Weight | 2440 kg |
The ABB IRB 7600-325/3.1 robot is a 6-axis robot arm, it offers a 325 kg payload and 3100 mm of reach. The repeatability of the ABB IRB 7600-325/3.1 robot is 0.1 mm and the robot weight is approximately 2440 kg.
Common applications of the ABB IRB 7600-325/3.1 include: Additive Manufacturing, Assembly, Dispensing, Finishing, Material Handling, Palletizing, Remote TCP.
The ABB IRB 7600-325/3.1 is manufactured by2022世界杯南美区预选赛 .
Use thisrobot comparatorto find similar robots to the ABB IRB 7600-325/3.1.
Browse the full RoboDKlibrary.