ABB IRB 6700-205/2.80
Specifications
| Brand | ABB |
| Model | IRB 6700 - 205/2.80 |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 205 kg |
| Reach | 2800 mm |
| Repeatability | 0.05 mm |
| Weight | 1280 kg |
ABB的IRB 6700 - 205/2.80robot is a 6-axis robot arm, it offers a 205 kg payload and 2800 mm of reach. The repeatability of the ABB IRB 6700-205/2.80 robot is 0.05 mm and the robot weight is approximately 1280 kg.
Common applications of the ABB IRB 6700-205/2.80 include: Additive Manufacturing, Assembly, Cutting, Dispensing, Drilling, Engraving, Finishing, Machining, Material Handling, Palletizing, Remote TCP.
ABB的IRB 6700 - 205/2.80is manufactured by2022世界杯南美区预选赛 .
Use thisrobot comparatorto find similar robots to the ABB IRB 6700-205/2.80.
Browse the full RoboDKlibrary.