ABB IRB 6700-200/2.60
Specifications
| Brand | ABB |
| Model | IRB 6700-200/2.60 |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 200 kg |
| Reach | 2600 mm |
| Repeatability | 0.05 mm |
| Weight | 1280 kg |
6700 - 200/2.60 ABB IRB机器人是一个六轴机器人arm, it offers a 200 kg payload and 2600 mm of reach. The repeatability of the ABB IRB 6700-200/2.60 robot is 0.05 mm and the robot weight is approximately 1280 kg.
Common applications of the ABB IRB 6700-200/2.60 include: Additive Manufacturing, Assembly, Cutting, Dispensing, Drilling, Engraving, Finishing, Machining, Material Handling, Palletizing, Remote TCP.
The ABB IRB 6700-200/2.60 is manufactured by2022世界杯南美区预选赛 .
Use thisrobot comparatorto find similar robots to the ABB IRB 6700-200/2.60.
Browse the full RoboDKlibrary.