ABB IRB 6660-205/1.9
Specifications
| Brand | ABB |
| Model | IRB 6660-205/1.9 |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 205 kg |
| Reach | 1900毫米 |
| Repeatability | 0.07 mm |
| Weight | 1730 kg |
The ABB IRB 6660-205/1.9 robot is a 6-axis robot arm, it offers a 205 kg payload and 1900 mm of reach. The repeatability of the ABB IRB 6660-205/1.9 robot is 0.07 mm and the robot weight is approximately 1730 kg.
Common applications of the ABB IRB 6660-205/1.9 include: Additive Manufacturing, Dispensing, Remote TCP.
The ABB IRB 6660-205/1.9 is manufactured by2022世界杯南美区预选赛 .
Use thisrobot comparatorto find similar robots to the ABB IRB 6660-205/1.9.
Browse the full RoboDKlibrary.