6640年ABB IRB id-200/2.55
Specifications
| Brand | ABB |
| Model | IRB 6640ID-200/2.55 |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 200公斤 |
| Reach | 2550 mm |
| Repeatability | 0.07 mm |
| Weight | 1400 kg |
The ABB IRB 6640ID-200/2.55 robot is a 6-axis robot arm, it offers a 200 kg payload and 2550 mm of reach. The repeatability of the ABB IRB 6640ID-200/2.55 robot is 0.07 mm and the robot weight is approximately 1400 kg.
Common applications of the ABB IRB 6640ID-200/2.55 include: Additive Manufacturing, Assembly, Dispensing, Finishing, Material Handling, Palletizing, Remote TCP.
The ABB IRB 6640ID-200/2.55 is manufactured by2022世界杯南美区预选赛 .
Use thisrobot comparatorto find similar robots to the ABB IRB 6640ID-200/2.55.
Browse the full RoboDKlibrary.