ABB IRB 6640ID-170/2.75
Specifications
| Brand | ABB |
| Model | IRB 6640ID-170/2.75 |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 170 kg |
| Reach | 2750 mm |
| Repeatability | 0.06 mm |
| Weight | 1405 kg |
6640年ABB IRB id-170/2。75 robot is a 6-axis robot arm, it offers a 170 kg payload and 2750 mm of reach. The repeatability of the ABB IRB 6640ID-170/2.75 robot is 0.06 mm and the robot weight is approximately 1405 kg.
Common applications of the ABB IRB 6640ID-170/2.75 include: Additive Manufacturing, Assembly, Dispensing, Finishing, Material Handling, Palletizing, Remote TCP.
6640年ABB IRB id-170/2。75 is manufactured by2022世界杯南美区预选赛 .
Use thisrobot comparatorto find similar robots to the ABB IRB 6640ID-170/2.75.
Browse the full RoboDKlibrary.