ABB IRB 6640-130/3.2
Specifications
| Brand | ABB |
| Model | IRB 6640-130/3.2 |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 130 kg |
| Reach | 3200 mm |
| Repeatability | 0.05 mm |
| Weight | 1340 kg |
The ABB IRB 6640-130/3.2 robot is a 6-axis robot arm, it offers a 130 kg payload and 3200 mm of reach. The repeatability of the ABB IRB 6640-130/3.2 robot is 0.05 mm and the robot weight is approximately 1340 kg.
Common applications of the ABB IRB 6640-130/3.2 include: Additive Manufacturing, Assembly, Cutting, Dispensing, Drilling, Engraving, Finishing, Machining, Material Handling, Palletizing, Remote TCP.
The ABB IRB 6640-130/3.2 is manufactured by2022世界杯南美区预选赛 .
Use thisrobot comparatorto find similar robots to the ABB IRB 6640-130/3.2.
Browse the full RoboDKlibrary.