ABB IRB 660-250/3.15
Specifications
| Brand | ABB |
| Model | IRB 660-250/3.15 |
| Type | Palletizing Robot Arm |
| Axes | 4 |
| Payload | 250 kg |
| Reach | 3150 mm |
| Repeatability | 0.1 mm |
| Weight | 1650 kg |
The ABB IRB 660-250/3.15 robot is a 4-axis palletizing robot arm, it offers a 250 kg payload and 3150 mm of reach. The repeatability of the ABB IRB 660-250/3.15 robot is 0.1 mm and the robot weight is approximately 1650 kg.
Common applications of the ABB IRB 660-250/3.15 include: Palletizing.
The ABB IRB 660-250/3.15 is manufactured by2022世界杯南美区预选赛 .
Use thisrobot comparatorto find similar robots to the ABB IRB 660-250/3.15.
Browse the full RoboDKlibrary.