ABB IRB 460
Specifications
| Brand | ABB |
| Model | IRB 460 |
| Type | Palletizing Robot Arm |
| Axes | 4 |
| Payload | 110 kg |
| Reach | 2400 mm |
| Repeatability | 0.2 mm |
| Weight | 925 kg |
The ABB IRB 460 robot is a 4-axis palletizing robot arm, it offers a 110 kg payload and 2400 mm of reach. The repeatability of the ABB IRB 460 robot is 0.2 mm and the robot weight is approximately 925 kg.
Common applications of the ABB IRB 460 include: Palletizing.
The ABB IRB 460 is manufactured by2022世界杯南美区预选赛 .
Use thisrobot comparator找到类似的ABB机器人IRB 460.
Browse the full RoboDKlibrary.