ABB IRB 260
Specifications
| Brand | ABB |
| Model | IRB 260 |
| Type | Palletizing Robot Arm |
| Axes | 4 |
| Payload | 30 kg |
| Reach | 1560 mm |
| Repeatability | 0.1 mm |
| Weight | 340 kg |
The ABB IRB 260 robot is a 4-axis palletizing robot arm, it offers a 30 kg payload and 1560 mm of reach. The repeatability of the ABB IRB 260 robot is 0.1 mm and the robot weight is approximately 340 kg.
Common applications of the ABB IRB 260 include: Palletizing.
The ABB IRB 260 is manufactured by2022世界杯南美区预选赛 .
Use thisrobot comparatorto find similar robots to the ABB IRB 260.
Browse the full RoboDKlibrary.