ABB IRB 2400/16
Specifications
| Brand | ABB |
| Model | IRB 2400/16 |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 16 kg |
| Reach | 1550 mm |
| Repeatability | 0.03 mm |
| Weight | 380公斤 |
The ABB IRB 2400/16 robot is a 6-axis robot arm, it offers a 16 kg payload and 1550 mm of reach. The repeatability of the ABB IRB 2400/16 robot is 0.03 mm and the robot weight is approximately 380 kg.
Common applications of the ABB IRB 2400/16 include: Additive Manufacturing, Dispensing, Remote TCP, Welding.
The ABB IRB 2400/16 is manufactured by2022世界杯南美区预选赛 .
Use thisrobot comparatorto find similar robots to the ABB IRB 2400/16.
Browse the full RoboDKlibrary.