ABB IRB 1660ID-4/1.55
Specifications
| Brand | ABB |
| Model | IRB 1660ID-4/1.55 |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 4.0 kg |
| Reach | 1550 mm |
| Repeatability | 0.02 mm |
| Weight | 260 kg |
The ABB IRB 1660ID-4/1.55 robot is a 6-axis robot arm, it offers a 4 kg payload and 1550 mm of reach. The repeatability of the ABB IRB 1660ID-4/1.55 robot is 0.02 mm and the robot weight is approximately 260 kg.
Common applications of the ABB IRB 1660ID-4/1.55 include: Additive Manufacturing, Dispensing, Remote TCP, Welding.
The ABB IRB 1660ID-4/1.55 is manufactured by2022世界杯南美区预选赛 .
Use thisrobot comparatorto find similar robots to the ABB IRB 1660ID-4/1.55.
Browse the full RoboDKlibrary.