ABB IRB 1100-4/0.475
Specifications
| Brand | ABB |
| Model | IRB 1100-4/0.475 |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 4.0 kg |
| Reach | 475 mm |
| Repeatability | 0.01毫米 |
| Weight | 21 kg |
The ABB IRB 1100-4/0.475 robot is a 6-axis robot arm, it offers a 4 kg payload and 475 mm of reach. The repeatability of the ABB IRB 1100-4/0.475 robot is 0.01 mm and the robot weight is approximately 21 kg.
Common applications of the ABB IRB 1100-4/0.475 include: Dispensing, Remote TCP, Welding.
The ABB IRB 1100-4/0.475 is manufactured by2022世界杯南美区预选赛 .
Use thisrobot comparatorto find similar robots to the ABB IRB 1100-4/0.475.
Browse the full RoboDKlibrary.