ABB CRB 15000
Specifications
| Brand | ABB |
| Model | CRB 15000 |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 5.0 kg |
| Reach | 950 mm |
| Repeatability | 0.05 mm |
| Weight | 27 kg |
The ABB CRB 15000 robot is a 6-axis robot arm, it offers a 5 kg payload and 950 mm of reach. The repeatability of the ABB CRB 15000 robot is 0.05 mm and the robot weight is approximately 27 kg.
Common applications of the ABB CRB 15000 include: Dispensing, Remote TCP, Welding.
The ABB CRB 15000 is manufactured by2022世界杯南美区预选赛 .
Use thisrobot comparatorto find similar robots to the ABB CRB 15000.
Browse the full RoboDKlibrary.