ABB 1300 - 7/1.4 CRB
Specifications
| Brand | ABB |
| Model | CRB 1300-7/1.4 |
| Type | Robot Arm |
| Axes | 6 |
| Payload | 7.0 kg |
| Reach | 1400 mm |
| Repeatability | 0.03 mm |
| Weight | 79 kg |
The ABB CRB 1300-7/1.4 robot is a 6-axis robot arm, it offers a 7.0 kg payload and 1400 mm of reach. The repeatability of the ABB CRB 1300-7/1.4 robot is 0.03 mm and the robot weight is approximately 79 kg.
Common applications of the ABB CRB 1300-7/1.4 include: Additive Manufacturing, Dispensing, Remote TCP, Welding.
The ABB CRB 1300-7/1.4 is manufactured by2022世界杯南美区预选赛 .
Use thisrobot comparatorto find similar robots to the ABB CRB 1300-7/1.4.
Browse the full RoboDKlibrary.